Aktualności

Spektakl teatru światła Magapar pt. “My”

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na spektakl teatru światła Magapar pt. “My” (scenariusz i reżyseria Barbara Thieme), który odbędzie się 29 sierpnia 2021 roku o godzinie 21:00 w zespole zamkowo-parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie. Spektakl jest kolejnym wydarzeniem związanym z odsłonięciem muralu poświęconego 39. Pułkowi Piechoty Strzelców Lwowskich, który swoją obecnością na stałe wpisał się w historię naszego miasta.

Teatr Magapar całkowicie zrezygnował z używania słowa i zwrócił się do ciała, światła i form muzycznej ekspresji. Każdy spektakl Magaparu niesie określone wartości. Jest to rodzaj wiadomości zakodowanych w sekwencji działań. Przesłanie każdej sceny powinno inspirować widza do tworzenia własnej interpretacji. Teatr MAGAPAR nie daje prostych, jednoznacznych odpowiedzi, ani gotowych rozwiązań. To on – widz -podejmuje decyzję, za pomocą wyobraźni, wrażliwości i doświadczenia, sam sobie dopowiada, co znaczy każda scena. Pojawiające się w formie symbolicznych obrazów sytuacje dotyczą każdego człowieka, ukazują światło , które jest w nas.

Występy teatru Magapar wprowadzają widza do świata magicznej scenerii. To świat stworzony przez ruch ludzkiego ciała, muzyki i światła. To magia, która zabiera publiczność w podróż pełną fantazji przez królestwo radości, marzeń, miłości i cierpienia. To świat pojmowany w sercu. Teatr Światła prowadzony przez Barbarę Thieme, również reżysera, scenografa, choreografa, autorkę scenariuszy – istnieje od 1984 roku. Teatr ten bierze udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych.

Do tej pory Magapar pokazywał swoje spektakle w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Olsztynie, Przemyślu, Zbąszyniu, Bydgoszczy , Jarosławiu i rodzinnym Lubaczowie. Brał udział w międzynarodowych festiwalach teatralnych w: Szwajcarii, Francji, Danii, Anglii, Austrii, Niemczech, na Słowacji, w Kanadzie, Turcji, USA (dwukrotnie), w Tunezji. Teatr ten prezentował swoje przedstawienia na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech ,w Portugalii.

Barbara Thieme jest stypendystką Instytutu Kultury i Nauki Janineum w Austrii. Wielkim przyjacielem teatru Magapar był Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Marian Jaworski, dzięki któremu Teatr Magapar przebywał we Włoszech na specjalne zaproszenie z Watykanu. Teatr Magapar ma na swoim koncie liczne nagrody, podziękowania, dyplomy, wyróżnienia, m.in. Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dwukrotnie), nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, Polcul Foundation, nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego i nagrody w ogólnopolskim konkursie Instruktora Roku .

Magapar otrzymał międzynarodowe nagrody na festiwalu na Florydzie: za wybitną wizualizację, wybitną muzykę i dźwięk, najlepszy zespół młodzieżowy, najlepszą premierę. Teatr ten posiada wiele informacji prasowych zarówno w prasie krajowej jak i zagranicznej, m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Scena”, Życie Podkarpackie’, “New York Experience”, „Herald Tribune”, „Diario de Coimbra”, Le Choix”. Bierze udział w audycjach radiowych i telewizyjnych. Kilka lat temu miała miejsce wystawa scenografii teatru w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Na temat tego teatru były prowadzone zajęcia poświęcone międzynarodowemu, współczesnemu teatrowi. Seminaria te odbywały się na Oregon State University, Wesleyan University w Connecticut, New York University, a także podczas seminariów w Zagrzebiu, Toronto, Santiago i Meksyku.

Barbara Thieme ukończyła studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, podyplomowe studia teatru filmu na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest autorką artykułów prasowych i książki „Magapar”.

Zapraszamy!
źródło: https://www.mbp.lubaczow.pl/spektakl-teatru-swiatla…/

0 Comments

X